"Przebłysk" Michała Wirtela: kolejna wystawa w CSW Zamek Ujazdowski w ramach {Project Room}
2024-04-22, 19:04 | aktualizacja 2024-04-23, 07:04
Wystawa "Przebłysk" autorstwa Michała Wirtela właśnie została otwarta w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. To kolejna już wystawa w ramach 12. edycji programu {Project Room} skierowanego do młodych artystów. Dzięki niemu młodzi artyści mogą zrealizować indywidualną wystawę w jednej z najważniejszych instytucji sztuki współczesnej w Polsce.
- Wystawę "Przebłysk" Michała Wirtela można obejrzeć w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski do 19 maja 2024.
- Motywem przewodnim jest dla Wirtela fenomen światła: symbolicznego, metafizycznego, mającego swoje źródło w duchowości, ale i realnego jak słońce.
To już 12. edycja programu {Project Room} skierowanego do młodych artystów, w 2012 roku. W jego ramach dostają oni szansę zrealizowania indywidualnej wystawy w jednej z najważniejszych instytucji sztuki współczesnej w Polsce. Od 2021 roku do udziału w projekcie może aplikować każdy, kto ukończył wyższe studia artystyczne lub jest w ich trakcie oraz ma mniej niż 40 lat. Do dziś zrealizowanych zostało ponad 100 wystaw młodych artystek i artystów.
Odejście od kanonu obrazowania
Wystawa Michała Wirtela prezentuje ostatnie poszukiwania twórcze artysty. Wcześniejsze zainteresowanie sztuką ikony ustąpiło miejsca chęci przedstawienia swojej codzienności, oddania osobistych doświadczeń – myśli, pragnień, lęków i radości. W tej odsłonie malarz zdecydował się na odejście od kanonicznych form obrazowania, które były przedmiotem jego zainteresowania na początku studiów, do radykalnie unowocześnionych przedstawień. Jego poszukiwania artystyczne to wypadkowa dwóch dróg, którymi równolegle podążał. Z jednej strony podporządkowywał się regułom pisania ikony (z towarzyszącą temu procesowi modlitwą i ciszą, z przygotowywaniem deski i gruntu), z drugiej kierował się potrzebą dania wyrazu osobistej narracji. W tym przenikającym się procesie najważniejsze stało się światło – tytułowy przebłysk, który jest kluczowy dla zrozumienia prezentowanego cyklu.
Przebłysk, który się nie narzuca
– Przebłysk to, uważam, przepiękne słowo: sugeruje coś, co nie jest stałe i nie poraża swoją obecnością, jak np. laser. Ma w swojej naturze subtelność. Piękno i dobro ma tę stronę łagodności i przebłysk też nie narzuca się, nie zniewala, jest czymś, do czego można się zbliżyć, utożsamić, w tym świetle przebywać... – tłumaczy autor wystawy "Przebłysk". – Oczywiście, życie człowieka jest skomplikowane, często związane z jakimiś żywiołami, pełne cierpienia, ale na końcu człowiek bez nadziei umiera – wskazuje twórca.
Przeczytaj także
- "Jedzenie w sztuce": smakowita wystawa w krakowskim Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK
- Nieoczywiste połączenia, nieoczywiste dzieła: wystawa w Jeleniej Górze
- Czy w czasach sztucznej inteligencji sztuka jeszcze istnieje? Jeśli tak, to czym jest?
Relacja z Bogiem, z drugim człowiekiem
Punktem wyjścia wystawy było założenie, aby obrazy miały jak najmniejszy kontrast, aby to był kontrast walorowy, a nie chromatyczny. Prace pozbawione są czerni i bieli: dążą do jednego koloru. – Moją intencją jest, aby za pomocą światła i środków malarskich zacząć opowiadać o życiu duchowym i je odkrywać – mówi Michał Wirtel. I nawiązuje do innego, równoległego nurtu swojej twórczości, czyli pisania ikon. – Te dwa światy równocześnie sobie pracują. To wszystko dotarło teraz do momentu, że opieram się na doświadczeniu tego światła, o którym opowiadam, a nie na kulturze – wyjaśnia.
– Tytułowy przebłysk opowiada o relacji: z Bogiem, z drugim człowiekiem, co zresztą jest bardzo blisko siebie. Więc jak najbardziej tak – jest to oparte na doświadczeniu wiary, obecności dobra, światła, dające nadzieję – wyjaśnia.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Program Środka
Prowadzi: Radosław Nałęcz
Autor materiału reporterskiego: Aleksandra Dobieszewska
Data emisji: 22.04.2024
Godzina emisji: 14.18
mat.prasowe/pr/wmkor